Budgeting for your expenses

To work out how much it costs to study at Ara for one year, you need to consider the following items. All costs shown are in New Zealand dollars. 

Costs are a guide only and may be subject to change.

Tuition 2019

Mainstream programmes  
Tuition  $19,340 - $33,740
Student Services Levy (Mainstream programmes) (annual)$250
English Language courses 
Administration Fee $250
Intensive English/General English (minimum 4 weeks) $390 per week

  • Volunteer work
  • IELTS exam preparation
$390 per week
Intensive IELTS Exam Preparation (4 weeks) - IELTS exam fee not included $390 per week
New Zealand Certificate in English Language - Levels 3, 4 and 5 $7,750 per semester
Teacher Training - TESOL (6 weeks)Please enquire
IELTS exam fee $385

Accommodation

Homestay  
Homestay Placement Fee - includes airport pickup $300
Homestay Fee - includes two meals a day $260 per week
Alternative accommodation  
Flatting $150 - $250
per week
Hostel $190 - $250
per week

Transportation

Transport  
Bus fare - Metrocard - unlimited travel  $106 per month
Bus fare (cash)$4 per ride
Car parking  
Campus carpark $5 per day

Medical and travel insurance

Allianz StudentPlus  

Ara requires all international students to have comprehensive travel and medical insurance. This is a legal requirement under the NZ Ministry of Education Code of Practice for the Pastoral Care of International Students. Ara's preferred insurance provider is Allianz StudentPlus, who have specifically tailored their policy to meet the needs of our students.

Estimated costs are NZ$523.50 for a full year of study and you should budget accordingly.  The cost for your insurance cover will be provided on your Statement of Fees included with your Offer of Place letter.

$523.50
- Estimated insurance cost for a full year of study

Student Visa

On campus application $220
Graduate Work Visa $495
In country application - contact your nearest Immigration NZ Branch  

Living expenses

Allow approximately $250-$300
per week

Everyday items

Cappuccino $4.50
1 kg rice $3.50
Loaf of bread $4.50
Dozen of eggs $3.50
Can of Coca Cola $2.00
McDonald's Big Mac $5.80
Litre of milk $2.60
Local newspaper $1.70
Movie ticket $17.50